A po afrohet? Dyshohet për një rast me linë e majmunëve në Greqi

Evropë

A po afrohet? Dyshohet për një rast me linë e majmunëve në Greqi

Më: 23 maj 2022 Në ora: 09:12
Foto ilustrim

Organet greke të shëndetit janë vënë në alarm pas shfaqjes së simptomave të lisë së majmunëve tek një turist britanik në ishullin e Kefalonisë.

Një 29-vjeçar dhe partnerja e tij janë transportuar drejt Athinës të shtunën në mbrëmje, me një avion C-130 të Forcave Ajrore që u ul në aeroportin e Kefalonisë për të marrë çiftin e turistëve.

Ata janë shoqëruar nga stafi mjekësor, të veshur me uniformat speciale që i ka vendosur pacientët brenda kapsulave speciale sterile të transportit dhe izolimit, të cilat mbrojnë edhe personelin mjekësor .

Pacienti që paraqitet me simptomat e lisë së majmunëve është me kombësi rumune, me banim në Greqi, por së fundmi jeton në Londër. Ai ka ardhur nga Londra për pushime në Kefaloni me të dashurën e tij e cila është asimptomatike, ndërsa pacienti është në gjendje të qëndrueshme shëndetësore.

Çifti u dërgua në Spitalin Attikon, ku u pritën nga stafi i profesorit Sotiris Tsiodras, kreu i ekipit të shkencëtarëve që do të trajtojnë rastin e parë të sëmundjes që me sa duket u shfaq në Kefaloni të Greqisë.

I njëjti profesor ka qenë për shumë kohë kreu i komisionit të pandemisë të koronavirusit në vend.

Organizmi Kombetari i Shendetit Publik ka marrë mostrat për ekzaminim konfirmues, të cilat janë dërguar në laboratorin e referencës dhe rezultatet do të jenë të disponueshme të hënën.

Autoritetet shëndetësore greke deklarojnë gjithsesi se janë në gatishmëri të lartë. Ato bëjnë bën me dije se rreziku për popullatën e përgjithshme është i ulët, por kanë marrë edhe të gjitha masat për zbulimin në kohë të infeksioneve të mundshme.

Bazuar në të dhënat e deritanishme epidemiologjike sipas tyre, sëmundja është zakonisht e lehtë dhe vetëkufizuese, me transmetueshmëri të ulët. Një masë paraprake bazë është shmangia e kontaktit me njerëzit që kanë lezione të lëkurës.

Ata që kanë udhëtuar në vendet e Afrikës Qendrore ose Perëndimore në 3 javët e fundit duhet të jenë veçanërisht vigjilentë për zbulimin e hershëm të simptomave thuhet në udhëzimet e Organizmit Kombëtar të Shëndetit Publik .

Ndërkohë përgjigjet e mbërritura nga për monstrat e marra nga cifti i turistëve kanë rezultuar negative ndaj lisë së majmunëve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat