​Zvicra sekuestron pronat e bashkëpunëtorëve të ish-presidentit të Ukrainës

Evropë

​Zvicra sekuestron pronat e bashkëpunëtorëve të ish-presidentit të Ukrainës

Më: 25 maj 2022 Në ora: 19:03
Viktor Yanukovich dhe Vladimit Putin

Qeveria zvicerane njoftoi sot se planifikon të konfiskojë pronën me vlerë më shumë se 100 milionë franga zvicerane nga një bashkëpunëtor i ish-presidentit ukrainas Viktor Yanukovich, i cili u shkarkua në vitin 2014.

Procedura i referohet pronës së Yuri Ivanyushchenko dhe familjes së tij.

Kjo pronë ishte ngrirë pas revolucionit ukrainas në vitin 2014, thuhet në njoftim.

Shtohet se kjo lëvizje nuk lidhet me sanksionet që Zvicra vendosi ndaj rusëve këtë vit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat