​Scholz: Putin po përpiqet të ndajë Evropën

Evropë

​Scholz: Putin po përpiqet të ndajë Evropën

Më: 20 qershor 2022 Në ora: 20:25
Olaf Scholz

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha sot se presidenti rus Vladimir Putin ka frikë se “shkëndija e demokracisë” do të përhapet në vendin e tij, duke shtuar se ai po përpiqet të ndajë Evropën dhe të kthehet në një botë të dominuar nga sferat e ndikimit.

Në një intervistë për Merkur, Scholz tha në përgjigje të një pyetjeje nëse Putin do të pranonte afrimin e Ukrainës me Bashkimin Evropian, duke thënë se "presidenti rus duhet të pranojë se ka një komunitet në rritje të demokracive të bazuara në ligj në lagjen e tij".

Ai padyshim ka frikë se mos shkëndija e demokracisë do të përhapet në vendin e tij”, tha kancelari gjerman.

Ai vlerësoi gjithashtu se presidenti rus Putin dëshiron një Evropë të ndarë dhe një kthim në sferën e ndikimit, porse nuk do të ketë sukses.

Scholz paralajmëroi se rritja e çmimeve të energjisë ndoshta do të zgjasë për një kohë të gjatë dhe hodhi poshtë pretendimin e Rusisë se ka ndërprerë furnizimin me gaz pasi mungojnë pjesët e nevojshme rezervë për shkak të sanksioneve.

“Ky shpjegim nuk është bindës”, tha kancelari gjerman.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat