​Rasti i parë i kolerës në Spanjë pas katër dekadash

Evropë

​Rasti i parë i kolerës në Spanjë pas katër dekadash

Më: 22 qershor 2022 Në ora: 19:08
Foto ilustrim

Spanja regjistroi rastin e parë lokal të kolerës pas më shumë se katër dekadash, njoftuan sot autoritetet rajonale shëndetësore, duke theksuar se personi i infektuar tashmë është shëruar dhe se ndërkohë nuk është raportuar asnjë rast tjetër.

Një pacient u shtrua në spital në një institucion privat shëndetësor në Madrid dhe trajtimi u lirua, tha një zëdhënës i autoriteteve shëndetësore të Madridit, pa dhënë data apo detaje të tjera.

Ajo thuhet se është infektuar pasi ka pirë ujë nga një pronë në Toledo, 75 kilometra në jug të kryeqytetit në rajonin Castilla-La Mancha, dhe prona që atëherë është mbyllur për arsye sigurie, sipas zyrtarëve shëndetësorë në rajon.

Kolera është një infeksion akut diarreal i shkaktuar nga bakteri Vibrio cholerae dhe mund të jetë vdekjeprurës nëse nuk trajtohet dhe përhapet kryesisht nga ushqimi dhe uji i kontaminuar.

Epidemia e fundit e madhe e kolerës së transmetuar lokalisht në Spanjë ishte në vitin 1979, kur u raportuan 267 raste, kryesisht në Barcelonë dhe Malaga, dhe që atëherë, autoritetet shëndetësore kanë regjistruar vetëm disa raste të importuara çdo vit.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, çdo vit në mbarë botën raportohen nga 1.3 deri në katër milionë raste të kolerës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat