​G7 me iniciativë investimesh për dobësimin e ndikimit të Kinës

Evropë

​G7 me iniciativë investimesh për dobësimin e ndikimit të Kinës

Më: 26 qershor 2022 Në ora: 22:37
Foto ilustrim

Grupi i shtatë ekonomive kryesore botërore (G7) nisi zyrtarisht një infrastrukturë globale dhe partneritet investimesh në samitin e tij vjetor, qëllimi i të cilit është të zvogëlojë ndikimin e Kinës në botën në zhvillim.

Programi i G7 është një përgjigje ndaj të ashtuquajturës Nisma e Brezit dhe Rrugës së Kinës, e cila, sipas zyrtarëve perëndimorë, i vendos vendet në një kurth borxhi me investime që përfitojnë më shumë Kinën sesa vendet ku ato investojnë.

Shtëpia e Bardhë tha se nisma po përpiqej të kanalizonte 200 miliardë dollarë gjatë pesë vjetëve të ardhshëm, me shuma të ngjashme nga aleatët e G7 për të inkurajuar zhvillimin e infrastrukturës në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme.

Siç u tha, shumica e financimit do të vijë nga sektori privat, pasuria sovrane dhe fondet e zhvillimit global, dhe jo drejtpërdrejt nga paratë e taksapaguesve.

SHBA deklaroi se nisma e mbështetur nga G7 promovon investime të përgjegjshme, qëllimi i të cilave është të jenë të dobishme për komunitetet ku janë vendosur.

Ndër iniciativat e para janë një investim prej 2 miliardë dollarësh në një fermë diellore në Angola në Afrikën Jugperëndimore, 320 milionë dollarë për të ndërtuar një spital në Bregun e Fildishtë në Afrikën Perëndimore dhe 40 milionë dollarë për të promovuar tregtinë rajonale të energjisë në Azinë Juglindore.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Layen tha se G7 ofron "infrastrukturë të qëndrueshme cilësore" dhe se do të "dëgjojë nga afër vendet" në të cilat po zhvillohet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat