​Thatësira ekstreme kërcënon bujqësinë në Portugali

Evropë

​Thatësira ekstreme kërcënon bujqësinë në Portugali

Më: 28 qershor 2022 Në ora: 19:03
Foto ilustrim

Një simpozium për thatësirën e paprecedentë në Portugali, i nisur nga ministri portugez për Mjedisin dhe Ndryshimet Klimatike, Duarte Cordeiro u zhvillua në Lisbonë më 27 qershor si një ngjarje kolaterale për Konferencën e OKB-së për Oqeanin e cila do të vazhdojë deri më korrik 1, si një hap i udhërrëfyesit që do të çojë në Konferencën e OKB-së për Ujin, e planifikuar në Nju Jork në mars 2023.

Edhe pse nuk është pjesë e valës së të nxehtit që ka goditur një pjesë të Evropës perëndimore, Portugalia aktualisht po përballet me një problem të vazhdueshëm të thatësirës.

“Niveli i reshjeve ka rënë me 15% gjatë 20 vjetëve të fundit dhe, përpara fundit të shekullit, do të bien më tej me 10% dhe 25%”, tha ministri Cordeiro.

“Kjo nënkupton një reduktim deri në 50% të ujit të destinuar në bujqësi. Për këtë arsye, do të jetë e nevojshme të rregullohet përdorimi i tij duke përmirësuar qeverisjen në nivel lokal, rajonal, kombëtar dhe transnacional”, theksoi Cordeiro.

Ministria e Bujqësisë raportoi në maj se territori kontinental i Portugalisë, duke përjashtuar ishujt, u godit pothuajse plotësisht nga thatësira e madhe (97.1%) ose thatësira ekstreme ( 1.4%).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat