​Johnson njofton uljen më të madhe të taksave në një dekadë

Evropë

​Johnson njofton uljen më të madhe të taksave në një dekadë

Më: 3 korrik 2022 Në ora: 12:46
Boris Johnson

Kryeministri britanik Boris Johnson dhe kancelari i Thesarit Rishi Sunak përshkruan atë që ata e quajnë “ulja më e madhe e taksave në një dekadë” në një shfaqje uniteti për krizën e kostos së jetesës së Britanisë.

Duke shkruar për Sun të dielën, kryeministri dhe kancelari thanë se kur kufiri kombëtar i sigurimeve do të kursejë 30 milionë punëtorë britanikë deri në 330 £ (400 dollarë) në vit.

Ata shtuan se ulja historike e taksave do të arrijë në 6 miliardë paund në vlerë dhe do të lehtësojë 2.2 milionë njerëz nga pagimi i “çdo sigurimi kombëtar ose taksë mbi të ardhurat e tyre”, me “rreth 70% të punëtorëve britanikë” paguajnë më pak sigurime kombëtare.

Ata përshkruajnë miliardat që qeveria planifikon të shpenzojë për të zbutur goditjen e inflacionit duke ofruar gjithashtu lehtësira për taksat bashkiake, taksat e karburantit dhe kostot e energjisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat