Putini urdhëron që pushtimi i Ukrainës të vazhdojë

Evropë

Putini urdhëron që pushtimi i Ukrainës të vazhdojë

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 12:03
Vladimir Putin

Rusia do ta vazhdojë edhe më tutje ofensivën në Ukrainë, përkundër asaj që tashmë ka pushtuar pjesën më të madhe të Ukrainës Lindore.

Ministri i mbrojtjes rus ka marrë urdhër nga presidenti Vladimir Putin që pushtimi të vazhdojë, raporton BBC.

Rusia e ka marrë rajonin e Luhanskut dhe tash synon pozicione të tjera

“Ushtarët tani janë zhvendosur në pozicione të reja të fortifikuara”, tha kryetari legal  i këtij rajoni, Serhiy Haidai.

Ai tha se humbja e qytetit ishte e dhimbshme, por nuk do të dorëzohen.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat