Policia e ndërpren marshimin e Paradës së Krenarisë në Ankara, 30 të arrestuar

Evropë

Policia e ndërpren marshimin e Paradës së Krenarisë në Ankara, 30 të arrestuar

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 10:23
Autoritetet turke kanë ndaluar ngjarjet e Krenarisë në të gjithë vendin për arsye sigurie

Policia në kryeqytetin e Turqisë, Ankara, e ka ndërprerë Paradën e Krenarisë, duke arrestuar dhjetëra njerëz.

Autoritetet turke kanë ndaluar ngjarjet e Krenarisë në të gjithë vendin për arsye sigurie, por rreth 50 njerëz që mbanin flamuj ylber marshuan drejt një parku në qytet të martën.

Oficerët e policisë ndaluan grupin dhe arrestuan të paktën 30 persona, sipas organizatorëve. Disa nga të arrestuarit u detyruan të shtrihen në tokë, ndërsa policia dyshohet se përdori gaz lotsjellës dhe sprej.

Një kundër-demonstratë u mbajt gjithashtu pranë nga një grup fetar, i cili e konsideron komunitetin LGBTQ+ si një kërcënim, shkruan Euronews.

Turqia kishte lejuar më parë mbajtjen e marshimeve të Krenarisë, me të parin që u mbajt në vitin 2003, një vit pasi presidenti Rexhep Tayyip Erdogan dhe partia e tij AK erdhën në pushtet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat