​Dy kryeministre evropiane kërkojnë ndalimin e udhëtimit të rusëve në Evropë

Evropë

​Dy kryeministre evropiane kërkojnë ndalimin e udhëtimit të rusëve në Evropë

Më: 9 gusht 2022 Në ora: 19:29
Foto ilustrim

Kryeministrja finlandeze Sanna Marin u bëri thirrje vendeve anëtare të BE-së që të ndalojnë ose kufizojnë hyrjen e turistëve rusë në vendet e Shengenit dhe kryeministrja estoneze Kaja Kallas bëri të njëjtën gjë.

Kërkesa e tyre pason thirrjen e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky drejtuar vendeve perëndimore që të ndalojnë hyrjen e të gjithë qytetarëve rusë. Në një intervistë për Washington Post, ai tha se sanksioni më i fuqishëm kundër Rusisë do të ishte mbyllja e kufijve.

“Rusët po vjedhin tokën e të tjerëve. Lërini të jetojnë në botën e tyre derisa të ndryshojnë filozofinë e tyre”, tha Zelensky.

Sanna Marin ka dhënë një intervistë për televizionin shtetëror finlandez Yle në të cilën ka trajtuar për herë të parë temën e turistëve rusë në Evropë, e cila diskutohet gjerësisht në atë vend.

“Nuk është e drejtë që në të njëjtën kohë Rusia po bën një luftë agresive, brutale në Evropë, ndërsa rusët jetojnë normalisht, udhëtojnë nëpër Evropë, luajnë turistë. Nuk është e drejtë”, tha Marin.

Kufiri finlandez-rus u hap për turistët në korrik pasi të dy vendet hoqën kufizimet e vendosura nga pandemia e koronavirusit. Marin tha se vendet e BE-së do të vendosin së bashku për këtë problem. Deri më tani, sanksionet nuk vlejnë për turizmin.

Ministria finlandeze paralajmëroi se shumë rusë, të cilët kanë viza turistike për Finlandën, e përdorin vendin vetëm si një transit për në një destinacion tjetër veror. Marin pretendon se kjo është diskutuar gjerësisht në samitin e shtetit.

Kryeministrja e Estonisë Kaja Kallas shprehu opinionin e saj për të njëjtën temë sot në Twitter.

“Ndaloni lëshimin e vizave turistike për rusët. Udhëtimi në Evropë është një privilegj, jo një e drejtë njerëzore. Kjo do të thotë se ndërsa vendet e Shengenit lëshojnë viza, fqinjët e Rusisë mbajnë barrën (Finlanda, Estonia dhe Letonia). Është koha për të ndaluar turizmin në Rusi”, ka shkruar ajo.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat