Estonia do të mbyllë kufijtë e saj për qytetarët rusë

Evropë

Estonia do të mbyllë kufijtë e saj për qytetarët rusë

Më: 16 gusht 2022 Në ora: 20:34
Foto ilustrim

Këtë javë, Estonia do të mbyllë kufijtë e saj për më shumë se 50.000 rusë të cilëve u janë lëshuar më parë viza, duke u bërë vendi i parë në Bashkimin Evropian që zbaton masat që synojnë ta bëjnë më të vështirë hyrjen e rusëve të zakonshëm në BE.

Ndalimi vjen vetëm katër ditë pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky lëshoi një thirrje të re për vendet e BE-së për t'i dhënë fund vizave për qytetarët rusë, për të parandaluar që Evropa të bëhet një "supermarket" i hapur për këdo që mund të vijë.

Zelenskiy tha se propozimi i tij nuk zbatohej për rusët që kishin nevojë për ndihmë për të rrezikuar lirinë ose jetën e tyre duke rezistuar ndaj politikave të liderit të Kremlinit, Vladimir Putin.

Me hapësirën ajrore evropiane të mbyllur për rusët, shumë prej tyre kanë udhëtuar përmes vendeve kufitare baltike dhe Finlandës për të fluturuar në pjesë të tjera të Evropës me viza Shengen. 

Vizat lejojnë 90 ditë udhëtim brenda zonës Shengen me 26 vende, pa kufij.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat