Era e zjarreve në pyjet e Portugalisë arrin në Madrid

Evropë

Era e zjarreve në pyjet e Portugalisë arrin në Madrid

Më: 17 gusht 2022 Në ora: 09:42
Madrid

Era e djegies nga zjarret masive të pyjeve të Portugalisë arriti në Madrid të martën, njoftuan shërbimet spanjolle të urgjencës, ndërsa të dy vendet luftojnë me flakët.

“Kemi marrë shumë telefonata në Madrid nga qytetarë të shqetësuar për erën e djegies dhe tymit: është një zjarr në Portugali”, shkruan shërbimet e urgjencës të rajonit të Madridit në Twitter, pasi kanë marrë 380 telefonata.

Një imazh satelitor i publikuar nga shërbimet e shpëtimit tregon një kolonë tymi që përhapet mbi 300 kilometra, distanca midis Portugalisë dhe kryeqytetit spanjoll, shkruan Euronews.

Të dy vendet, të goditura nga thatësira dhe valët e të nxehtit, po luftojnë me zjarre të mëdha pyjore.

Zjarri i Serra da Estrela, tashmë më i madhi i kësaj vere në Portugali, ka djegur rreth 15 mijë hektarë, sipas shifrave të fundit të përkohshme nga autoritetet portugeze.

Zjarri, i cili shpërtheu më 6 gusht në afërsi të Covilha-s në Portugalinë qendrore, shkatërroi zona unike pyjore në parkun e njohur nga UNESCO në zemër të vargmalit malor Serra da Estrela, i cili ngrihet në rreth 2000 metra.

Në Spanjë, zjarret në pyje në vitin 2022 ishin tre herë më shkatërruese sesa në të gjithë vitin 2021, kur 84,827 hektarë u zhytën në tym.

Portugalia, e cila po përjeton një thatësirë ​​të jashtëzakonshme këtë vit, ka pasur korrikun e saj më të nxehtë në pothuajse një shekull.

Që nga fillimi i vitit, rreth 81 mijë hektarë janë djegur nga tym, zona më e madhe që nga zjarret vdekjeprurëse të vitit 2017 që vranë rreth 100 njerëz, sipas shifrave të fundit nga Instituti për Ruajtjen e Natyrës dhe Pyjeve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat