Estonia hoqi monumentin e epokës sovjetike, Rusia hakmerret me sulm kibernetik

Evropë

Estonia hoqi monumentin e epokës sovjetike, Rusia hakmerret me sulm kibernetik

Më: 18 gusht 2022 Në ora: 12:41
Foto ilustrim

Estonia është goditur nga sulme të shumta kibernetike pas heqjes së një monumenti tankesh të epokës sovjetike nga një rajon, popullsia e të cilit është kryesisht rusë etnikë, ka thënë qeveria e saj.

Grupi rus i hakerëve Killnet mori përgjegjësinë për sulmin, duke thënë se bllokoi aksesin në më shumë se 200 institucione shtetërore dhe private të Estonisë.

Qeveria estoneze këmbënguli se ndikimi i sulmit ishte i kufizuar dhe kaloi “kryesisht pa u vënë re”, shkruan The Guardian.

“Dje, Estonia iu nënshtrua sulmeve më të gjera kibernetike me të cilat është përballur që nga viti 2007”, tha sekretari i ministrisë së saj të çështjeve ekonomike.

“Me disa përjashtime të shkurtra dhe të vogla, faqet e internetit mbetën plotësisht të disponueshme gjatë gjithë ditës. Sulmi ka kaluar kryesisht pa u vënë re në Estoni.”

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat