Borrell: Të kundërshtojmë propagandën ruse për eksportet e grurit në Ukrainë

Evropë

Borrell: Të kundërshtojmë propagandën ruse për eksportet e grurit në Ukrainë

Më: 20 shtator 2022 Në ora: 17:22
Josep Borrell.

Bashkimi Evropian duhet të vazhdojë të kundërshtojë propagandën ruse lidhur me eksportet e grurit në Ukrainë dhe sanksionet e BE-së, deklaroi në Nju Jork kryediplomati Josep Borrell.

Javët e fundit, presidenti rus, Vladimir Putin ka kritikuar një marrëveshje të ndërmjetësuar nga OKB-ja për të lehtësuar eksportet e grurit të Ukrainës nëpërmjet Detit të Zi, duke pretenduar se eksportet nuk kishin arritur në vendet në nevojë.

“Shikoni statistikat, dy të tretat e eksporteve ukrainase kanë shkuar në Afrikë, në Lindjen e Mesme dhe Azi”, tha Borrell, duke shtuar se përpjekjet e OKB-së dhe BE-së për të rifilluar eksportet e grurit në Ukrainë kanë ulur tashmë çmimet e ushqimit në mbarë botën.

Putin ka pohuar gjithashtu se sanksionet e BE-së u mohojnë vendeve të tjera qasjen ndaj plehrave kimike ruse, ndërsa lejojnë bllokun të vazhdojë të importojë produktet.

“Sanksionet tona shënjestrojnë ekonominë ruse, dhe jo ushqimin apo bujqësinë. Ne duhet të vazhdojmë të zmbrapsim propagandën ruse dhe narrativën e saj mashtruese”, theksoi Borrell.

Borrell u rekomandoi kompanive private të shmangnin blerjen e plehrave kimike të Rusisë jo për shkak të sanksioneve të BE-së, por për shkak të pasigurive të të bërit biznes me një regjim që po vret dhe rrëmben civilë në një vend fqinj.

“Rreth 14 milionë tonë grurë janë eksportuar nga Ukraina në javët e fundit”, raportoi një zyrtar i BE-së të martën në Bruksel. Nga kjo, 61% e mallrave u transportuan me rrugë tokësore, 39% e mbetur nëpërmjet Detit të Zi.

Në maj, Komisioni Evropian vlerësoi se 20 milionë tonë grurë ishin bllokuar në Ukrainë pas pushtimit të Rusisë.

Para luftës Ukraina ishte një nga prodhuesit më të rëndësishëm të grurit në botë./ATSH

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat