Ukraina thotë se ka marrë nën kontroll edhe disa territore në Donetsk

Evropë

Ukraina thotë se ka marrë nën kontroll edhe disa territore në Donetsk

Më: 24 shtator 2022 Në ora: 08:04
Foto ilustrim

Ukraina ka marrë një tjetër zgjidhje në rajonin e Donetskut, thotë ushtria ukrainase ndërsa vazhdon konsolidimin e një ofensive në zonën “trekufitare” ku takohen rajonet Donetsk, Kharkiv dhe Luhansk.

Si rezultat i aksioneve të sulmit, fshati Yatskivka në rajonin e Donetskut tani ishte në duart e Ukrainës, tha Oleksii Hromov, nënkryetar i Drejtorisë së Operacioneve të Shtabit të Përgjithshëm.

Yatskivka është në lindje të lumit Oskil. Zona të mëdha në perëndim të lumit, duke përfshirë qytetin e Izium, u kapën nga ukrainasit në një ofensivë të papritur në fillim të këtij muaji, raporton cnn.

Situata më në jug rreth Bakhmutit ishte “e vështirë por e kontrolluar”, tha Hromov në një konferencë në Kiev të premten, duke shtuar se Rusia “vazhdoi veprimet sulmuese për të dëbuar njësitë tona” nga pozicionet e tyre rreth Bakhmutit dhe gjetkë përgjatë vijës së frontit në Donetsk.

Trupat ukrainase kishin përmirësuar pozicionet e tyre rreth Bakhmutit, i cili ka qenë i rrethuar për disa muaj, tha Hromov.

“Falë rigrupimit në kohë të njësive të njërës prej brigadave të mekanizuara dhe organizimit me cilësi të lartë të betejës, ne arritëm të rivendosim pozicionin e humbur më parë dhe të siguronim kontrollin mbi pozicionet në jug deri në Bakhmut”, tha ai.

Diku tjetër në Donetsk, afër Avdiivka dhe Novopavlivka, forcat ruse po kryenin aksione sulmuese me qëllim marrjen e vendbanimeve Nevirske dhe Novomykhailivka, tha Hromov.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat