​Gjukanoviq: Është koha për zgjedhje të reja

Evropë

​Gjukanoviq: Është koha për zgjedhje të reja

Më: 25 shtator 2022 Në ora: 18:31
Milo Gjukanoviq

Partitë dhe politikat që fituan besimin e qytetarëve në zgjedhjet e 30 gushtit 2020 dhe në fund e shpenzuan atë besim, vlerësoi kryetari i Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS) Milo Gjukanoviq dhe tha se është koha për zgjedhje të reja.

Në një ceremoni në Plevle me rastin e përvjetorit të formimit të mbledhjes ekzistuese të Këshillit Rinor të DPS në atë qytet, ai theksoi se është krenar që është në krye të një partie e cila pas tre dekadash, edhe sot një parti me një program politik tërheqës.

Gjukanoviq, siç njoftoi DPS-ja, vlerësoi se tani jemi në fillimin e një etape të re të zhvillimit demokratik të Malit të Zi dhe se partitë dhe politikat që fituan besimin e qytetarëve në zgjedhjet e 30 gushtit 2020 më në fund kanë shpenzuar atë besim.

“Është koha për zgjedhje të reja dhe që Mali i Zi të ketë një qeveri të përgjegjshme politikisht, kompetente, e cila do të vazhdojë ta udhëheqë Malin e Zi në rrugën e ndërtimit të një shteti civil, përmirësimit të marrëdhënieve ndëretnike dhe ndërfetare dhe arritjes së sistemeve evropiane të vlerave”, ka thënë Gjukanoviq.

Ai tha se është koha që DPS të jetë sërish në pushtet në Mal të Zi me partnerë tradicionalë të koalicionit.

Gjukanoviq tha se periudha dyvjeçare pas zgjedhjeve parlamentare është një eksperiment i vështirë në maturimin demokratik të shoqërisë së Malit të Zi.

Ai tha se, për fat të keq, të gjithë e dinë se ato ishin vite të humbjeve të rënda në zhvillimin ekonomik dhe demokratik të Malit të Zi.

Sipas Gjukanoviqit, në njëfarë mënyre këto janë dy vite të humbura për Malin e Zi.

“Ishte koha kur qeveria e mëparshme dhe ajo aktuale, falë paaftësisë së tyre dhe mungesës së përkushtimit ndaj interesave shtetërore të Malit të Zi, shkaktuan dëme serioze në nivelin financiar, ekonomik, juridik, institucional dhe politik”, konsideron Gjukanoviq.

Siç u shpreh ai, këto ishin dy vite huamarrje të pakontrolluara, jo për zhvillim, sepse çdo qeveri merr hua, nga vendet më pak të zhvilluara e deri tek ato më të zhvilluara, si Shtetet e Bashkuara të Amerikës apo Japonia.

“Por ata marrin hua për të investuar në zhvillim. Ndryshe nga ato qeveri, të dy tona morën hua për konsum aktual dhe për të krijuar një iluzion mes njerëzve se ata mund të jetojnë nga rezultatet e punës së tyre. Kështu bën një mikpritës i dehur”, tha Gjukanoviq.

Ai tha se në vend të qeverive të përgjegjshme, Mali i Zi kishte një "mikpritës të dehur" në krye të shtëpisë së tij.

“Ata shkaktuan dëme serioze në planin ekonomik, në vend që të hapnin biznese të reja dhe të krijonin vende pune, të sillnin investitorë dhe të forconin besimin e investitorëve në potencialin investues të shtetit përmes partneritetit të qeverisë, ata arritën të largojnë investitorët dhe mbyllën disa biznese të suksesshme dhe rritën papunësinë”, tha Gjukanoviq.

Gjukanoviq tha se nga zgjedhjet po ikin vetëm ata që janë të bindur se do të humbasin.

“Prandaj dua të ndaj me ju një optimizëm të bazuar: sado që po ikin nga zgjedhjet – po tentojnë tashmë në seancën e ardhshme parlamentare, më 30 shtator, duke votuar kundër nismës për shkurtim. mandatin e parlamentit, për të blerë edhe disa ditë të rëndësisë së tyre imagjinare politike – nuk ka asnjë rëndësi”, tha ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat