Sistemi raketor kundërajror i ushtrisë ruse hidhet në erë nga ukrainasit

Evropë

Sistemi raketor kundërajror i ushtrisë ruse hidhet në erë nga ukrainasit

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 17:18
Foto nga vendi i ngjarjes

Ushtria ukrainase ka hedhur në erë mjetin e blinduar, derisa po lëvizte nëpër një fushë të gjelbëruar.

Mjeti i blinduar që besohet të jetë sistem raketor kundërajror, shihet duke lëvizur pak para se të goditej me predhë.

E pavarësisht se goditet nga predha e parë, mjeti i blinduar arrin sërish të lëviz, por në një moment shpërthen dhe përfshihet nga zjarri.

Pamjet janë siguruar nga brigada e 68 Oleksy Dovbusha, e cila nga fillimi i luftës ka kryer operacione të shumta kundër forcave ruse.

“Kjo shkon për sulmuesit që dështuan të lansojnë raketat kundër fluturakeve tona. Një goditje precize kundër sistemit raketor kundërajror rus ZU-23-2, që ishte montuar në mjetin motorik Zil-131”, thuhet në kumtesën e kësaj brigade.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat