​Habeck: Dy centrale bërthamore gjermane do të funksionojnë deri në prill

Evropë

​Habeck: Dy centrale bërthamore gjermane do të funksionojnë deri në prill

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 19:28
Foto ilustrim

Ministri gjerman i Ekonomisë dhe Energjisë Robert Habeck tha sot në Berlin se dy nga tre termocentralet e mbetura bërthamore në Gjermani do të vazhdojnë të funksionojnë deri në prill për të ndihmuar në parandalimin e një mungese të mundshme të energjisë gjatë dimrit.

Habeck tha se dy reaktorët e termocentralit bërthamor Isar 2 në Bavari dhe Neckarfestheim në veri të Shtutgartit do të vazhdojnë të funksionojnë deri në mes të prillit.

Zyrtarët thanë në fillim të këtij muaji se ata planifikonin të mbyllnin termocentralet e mbetura bërthamore të Gjermanisë deri në fund të vitit.

Por ata lanë të hapur mundësinë e riaktivizimit në rast të mungesës së energjisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat