​Austria do të kontrollojë dokumentet e udhëtimit në kufirin me Sllovakinë

Evropë

​Austria do të kontrollojë dokumentet e udhëtimit në kufirin me Sllovakinë

Më: 28 shtator 2022 Në ora: 21:59
Foto ilustrim

Austria njoftoi sot se do të fillojë kontrollin e dokumenteve të udhëtimit në kufirin me Sllovakinë pas një vendimi të ngjashëm nga Republika Çeke për të parandaluar hyrjen e emigrantëve pa leje.

Kontrollet duhet të fillojnë në mesnatë dhe fillimisht do të kryhen për 10 ditë në 11 pika kufitare, njoftoi qeveria austriake.

Ministria e Brendshme tha se kontrollet kufitare kanë për qëllim parandalimin e kontrabandistëve të emigrantëve që të përdorin Austrinë si një rrugë alternative kur të fillojnë kontrollet në kufirin çek me Sllovakinë nesër.

"Ne duhet të reagojmë përpara se të reagojnë kontrabandistët," i tha shërbimit publik ORF Ministri i Brendshëm austriak Gerhard Karner.

Austria, Republika Çeke dhe Sllovakia i përkasin zonës pa viza Shengen të Bashkimit Evropian, ku banorët e vendeve anëtare zakonisht mund të kalojnë kufijtë pa pasaporta dhe viza.

Vendet e Shengenit kanë miratuar kontrolle të përkohshme kufitare në të kaluarën për arsye të ndryshme, duke përfshirë frenimin e migracionit të paligjshëm dhe parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Shumica e emigrantëve nuk duan të qëndrojnë në Republikën Çeke apo Sllovaki, por udhëtojnë përmes tyre për të arritur në vende më të pasura si Gjermania, Suedia dhe Austria.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat