Putin do ta ndryshojë ’emrin’ e luftës në Ukrainë, ja si do ta quajë

Evropë

Putin do ta ndryshojë ’emrin’ e luftës në Ukrainë, ja si do ta quajë

Më: 28 shtator 2022 Në ora: 22:24
Vladimir Putin

Rusia ndryshon emrin, jo më ‘operacion special ushtarak’, për luftën në Ukrainë.

Pas referendumit në Ukrainë, Rusia duket se ka në plan të ndryshojë emrin e luftës në Ukrainë.

‘Operacioni special ushtarak, mund të bëhet një operacion anti-terrorist pas referendumeve të fundit’ – tha kreu aktual i Krimesë, Sergey Aksyonov.

Operacioni ushtarak special do të bëhet efektivisht një operacion anti-terrorist, në rast të pranimit të rajoneve Zaporozhzhias dhe Khersonit në Rusi, deklaroi ai.

“Një pikë e caktuar pa kthim, do të kalohet së shpejti. Marrja e një statusi të ri për territoret e çliruara, do t’i japë fund pasigurisë. Ato do të bëhen rajone të plota të Federatës Ruse. Dhe ne nuk do të kryejmë efektivisht një operacion special, por një operacion anti-terrorist, në territoret tona”, tha Aksyonov në kanalin e tij në Telegram, këtë të hënë.

Duke folur për referendumet në Donbas dhe territoret e çliruara, ai shprehu gjithashtu mendimin e tij se “populli i [këtyre] rajoneve ka vendosur prej kohësh për zgjedhjen e tyre legjitime”.

Referendumet për pranimin në Rusi, të këtyre rajoneve, mbaruan ditën e djeshme pasi u zhvilluan për 4 ditë nga data 23-27 shtator, raporton euronews.

Ditën e premte, presidenti rus Vladimir Putin, pritet të dalë me një deklaratë publike, ku do të adresojë zyrtarisht rezultatet e referendumeve, si dhe drejtimin që do të marrë Rusia në vazhdim.

Në Sheshin e Kuq të Moskës, është ngritur një tribunë me ekrane gjigante, video, e billborde që lexojnë “Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia, Kherson – Rusi!”

Putini pritet të shpall aneksimin e territorit të Ukrainës brenda ditës së premte, vetëm disa ditë pasi ai kërcënoi se pas pranimit të këtyre rajoneve si pjesë e ‘Nënës Rusi’, ai do të mbronte Rusinë me armë bërthamore nëse do të ishte e nevojshme.

“Rezultatet janë të qarta. Mirë se vini në shtëpi, në Rusi!”, tha Dmitry Medvedev, ish-presidenti që shërben si zëvendëskryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, në Telegram, pas publikimit të rezultateve ditën e sotme.

Autoritetet e mbështetura nga Rusia, pretendojnë se i kanë kryer referendumet gjatë 5 ditëve, në territorin që përbën rreth 15 për qind të Ukrainës.

Disa nga banorët që u arratisën në territoret e kontrolluara nga ukrainasit ditët e fundit, kanë treguar për njerëz që janë detyruar të shënojnë fletët e votimit në rrugë, nga zyrtarë të pajisur me armë, edhe pse e kundërta pretendohet nga pala pro-ruse.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat