Zelensky e falënderon ShBA-në për paketën e re të mbështetjes prej 12.35 miliardë dollarësh

Evropë

Zelensky e falënderon ShBA-në për paketën e re të mbështetjes prej 12.35 miliardë dollarësh

Më: 1 tetor 2022 Në ora: 19:37
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka falënderuar homologun e tij amerikan Joe Biden për nënshkrimin e një pakete të re të mbështetjes për Ukrainën.

Mbështetja prej 12.35 miliardë dollarësh përfshin ndihmë ekonomike dhe ushtarake. Qeveria amerikane deri tani i ka dhënë Ukrainës 65 miliardë dollarë, raporton agjencia e lajmeve AFP.

Të premten, presidenti Biden tha se do të “vazhdojë t’i sigurojë Ukrainës pajisjet që i nevojiten për t’u mbrojtur”, pas njoftimit të Rusisë se po aneksonte katër rajone të okupuara të Ukrainës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat