​Bullgari, zgjedhjet nisin qetë

Evropë

​Bullgari, zgjedhjet nisin qetë

Më: 2 tetor 2022 Në ora: 09:37
Foto ilustrim

Dita e votimit në Bullgari ka filluar e qetë në orën 7 të mëngjesit me orën lokale, njoftoi Ministria e Brendshme. Vendi po zhvillon zgjedhje të parakohshme parlamentare, të katërtat për Kuvendin në një vit e gjysmë.

Para fillimit të zgjedhjeve nuk janë regjistruar shkelje të rënda të rendit publik, thuhet në njoftimin për shtyp.

Agjencia Bullgare e Lajmeve (BTA) raporton se të gjithë qytetarët kanë të drejtë të raportojnë çdo parregullsi që mund të hasin e që cenojnë procesin zgjedhor.

Zyrat e Drejtorisë Bullgare të Dokumenteve të Identitetit do të jenë të hapura edhe sot nga ora 08:30 deri në 19:00. Kjo zyre do të lëshojë certifikata për karta identiteti të humbura, të vjedhura, të dëmtuara, të shkatërruara ose të skaduara për t'i mundësuar të gjithëve të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës.

Ministria e Brendshme paralajmëroi se personat e armatosur ose personat që mbajnë sende të rrezikshme për shëndetin ose jetën nuk lejohen të hyjnë në qendrat e votimit. Autoritetet kanë ndaluar përdorimin e telefonave celularë, kamerave apo pajisjeve të tjera për të dokumentuar votën.

Një njësi e veçantë e Ministrisë së Brendshme do të ndërhyjë për të rivendosur rendin, nëse është e nevojshme, pasi komisioni zgjedhor përkatës të kërkojë një gjë të tillë. 

“Janë marrë të gjitha masat e nevojshme për mbrojtjen e rendit publik, sigurimin nga zjarri dhe sigurimin e mbarëvajtjes së zgjedhjeve, thuhet në komunikatë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat