Kremlini e mirëpret “planin për paqe” të Elon Musk

Evropë

Kremlini e mirëpret “planin për paqe” të Elon Musk

Më: 4 tetor 2022 Në ora: 14:30
Dimitry Peskov

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov,  “planin për paqe” të Elon Muskut e ka parë si një hap pozitiv.

Kjo erdhi disa orë pasi Kievi kritikoi thirrjen e Musk për një zgjidhje të negociuar të konfliktit në mes të  Rusisë dhe Ukrainës.

Kujtojmë se , plani i Musk erdhi në të njëjtën ditë kur parlamenti rus votoi për të zyrtarizuar aneksimin e paligjshëm të katër rajoneve të Ukrainës nga Moska, pas referendumeve të organizuara në territore javën e kaluar.

Plani i Musk filloi me këtë sugjerim: “Ripërsërisni zgjedhjet e rajoneve të aneksuara nën mbikëqyrjen e OKB-së. Rusia largohet nëse ky është vullneti i popullit”.

Pika e tij e dytë “Krimeja formalisht pjesë e Rusisë, siç ka qenë që nga viti 1783 (deri në gabimin e Hrushovit)”. Ndërsa, dy pikat e tij të fundit kërkuan që Ukraina të mbetet “neutrale” dhe që furnizimi me ujë në Krime të “sigurohet”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat