KE miraton programin bullgar për konkurrencë dhe inovacione në ndërmarrje

Evropë

KE miraton programin bullgar për konkurrencë dhe inovacione në ndërmarrje

Më: 4 tetor 2022 Në ora: 17:30
Foto ilustrim

Komisioni Evropian (KE) ka miratuar Programin e Bullgarisë për Konkurrueshmërinë dhe Inovacionet në Ndërmarrjet, i cili do të disbursojë 1.49 miliardë euro ndërmjet 2021 dhe 2027, njoftoi Përfaqësimi i Komisionit Evropian në Bullgari.

Programi ofron mbështetje të synuar për kompanitë bullgare për trajtimin e fushave kryesore, të cilat vonojnë transformimin e ekonomisë bullgare në një ekonomi inovative, dixhitale, me emetime të ulëta të karbonit dhe përdorim efikas të burimeve. 

Më shumë se 85 për qind e buxhetit të programit, ose 1.28 miliard euro, janë synuar për shërbimet e vogla dhe të mesme.

Qëllimet kryesore të programit janë të arrihet një rritje e zgjuar dhe e qëndrueshme e ekonomisë bullgare, si dhe një transformim industrial dhe dixhital i vendit. 

Prioritete të tjera përfshijnë zhvillimin dhe rritjen e kapaciteteve për kërkime dhe inovacione dhe futjen e teknologjive të avancuara; nxitja e rritjes së qëndrueshme, hapja e vendeve të punës, globalizimi dhe konkurrueshmëria dhe ndërmarrjet e vogla dhe të mesme; garantimi i përfitimeve të tranzicionit dixhital; një tranzicion drejt ekonomisë rrethore dhe efikase të energjisë.

Në kuadër të programit, aktivitetet që do të mbështeten janë: mbështetja për inovacionet e sipërmarrjeve fillestare dhe me zhvillim të shpejtë në fushën e industrive të teknologjisë së lartë, nxitja e dixhitalizimit, duke përfshirë garantimin e sigurisë kibernetike dhe zhvillimin e teknologjive, të nevojshme për kalimin në Industrinë 4.0; mbështetje për futjen e teknologjive me karbon të ulët dhe efikase të energjisë; çertifikimi i sistemeve të menaxhimit të energjisë dhe stimujve për BRE; asistencë për NVM-të në futjen e teknologjive për përdorim efikas të burimeve natyrore, rritjen e përqindjes së riciklimit, përmirësimin e teknologjive për menaxhimin e mbetjeve dhe inkurajimin e partneriteteve ndërmjet partneriteteve dhe shkëmbimin e praktikave të mira.

Rreth 35% e buxhetit të Programit do të zbatohet nëpërmjet instrumenteve financiare si garancitë e kredive bankare dhe investimet kapitale në të gjitha fazat e zhvillimit të ndërmarrjeve të vogla e të mesme. Kjo do të garantojë një përdorim më efikas dhe të qëndrueshëm të burimeve të BE-së në mbështetje të projekteve që gjenerojnë të ardhura dhe kursime.

Ndryshe, Komisioni Evropian miratoi sot Programin e Lidhjes së Transportit, infrastruktura e parë e madhe në periudhën aktuale të programit.

KE do të ndajë 1.61 miliardë euro, të destinuara për investime që promovojnë përdorimin e llojeve mjedisore të transportit dhe karburanteve alternative. 

Kjo do të përmirësojë gjithashtu cilësinë e infrastrukturës rrugore, hekurudhore dhe detare dhe do të ndihmojë në uljen e ndikimit të dëmshëm të transportit në mjedis./BTA

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat