​Netanyahu përfundoi një marrëveshje koalicioni me liderin e së djathtës

Evropë

​Netanyahu përfundoi një marrëveshje koalicioni me liderin e së djathtës

Më: 28 nëntor 2022 Në ora: 17:53
Benjamin Netanyahu

Benjamin Netanyahu, përfaqësuesi i qeverisë së re të Izraelit, arriti një marrëveshje koalicioni me liderin e ekstremit të djathtë Avi Maoz, i njohur për pikëpamjet e tij homofobike dhe retorikën agresive të drejtuar kundër hebrenjve jo-ortodoksë.

Sipas marrëveshjes, Maoz, lideri i partisë Noam, ndër të tjera do të jetë përgjegjës për forcimin e identitetit hebre mes izraelitëve, raporton Guardian.

Partia Noam e Maos mori pjesë në zgjedhje së bashku me Partinë Fetare Sioniste të Itamar Ben Gvir, e cila fitoi 14 vende në parlamentin izraelit prej 120 anëtarësh.

Marrëveshja është pjesë e planeve të Netanyahu-t për të arritur një marrëveshje për ndarjen e pushtetit me partitë e krahut të djathtë pas zgjedhjeve parlamentare të 1 nëntorit në vend.

Nëse Netanyahu formon një qeveri me Moaz dhe Ben Gvir, ajo do të jetë një nga qeveritë më të djathta në historinë e Izraelit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat