Paralajmëron Klitschko: S’e lejojmë Putinin të na vjedhë Krishtlindjet

Evropë

Paralajmëron Klitschko: S’e lejojmë Putinin të na vjedhë Krishtlindjet

Më: 29 nëntor 2022 Në ora: 11:31
Pamje nga lufta në Ukrainë

Zyrtarët ukrainas kanë thënë se “ne nuk mund të lejojmë që Putini të na vjedhë Krishtlindjet’, pasi Kievi planifikon të ngrejë pemë të Krishtlindjeve në të gjithë qytetin në një shfaqje sfiduese të frymës së festave.

Miliona banorë të zonës së kryeqytetit vuajnë nga ndërprerjet e energjisë elektrike për shkak të sulmeve ruse, por këtë vit pemët do të shfaqen pa dritat e tyre për të kursyer energjinë elektrike.

Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko i tha agjencisë së lajmeve RBC-Ukrainë se: “Ne nuk mund të lejojmë që Putini të na vjedhë Krishtlindjet. Askush nuk do të anulojë Vitin e Ri dhe Krishtlindjet, dhe atmosfera e Vitit të Ri duhet të jetë aty”.

Klitschko tha se pemët e Krishtlindjeve do të vendosen “për t’u kujtuar fëmijëve tanë humorin e Vitit të Ri” duke shtuar: “Unë nuk dua t’ua heq Babadimrin fëmijëve”.

Kryebashkiaku tha se nuk do të ketë tubime masive apo koncerte, një traditë për të pritur Vitin e Ri.

Bizneset e qytetit do të sponsorizojnë pemë në të gjithë Kievin, duke përfshirë sheshin Sophia në lagjen e Kievit të Vjetër.

Rusia ka kryer sulme të vazhdueshme me raketa në infrastrukturën energjetike të Ukrainës që nga fillimi i tetorit.

Zyrtarët ukrainas dhe aleatët kanë ngritur shqetësime se si banorët do ta përballojnë dimrin, mes ndërprerjeve të energjisë elektrike, dëmtimit të furnizimeve me ngrohje qendrore dhe uljes së temperaturave.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat