Miliona paund pasuri, kjo raportohet të jetë gruaja e “nëntokës”

Evropë

Miliona paund pasuri, kjo raportohet të jetë gruaja e “nëntokës”

Më: 29 nëntor 2022 Në ora: 12:15
Szenm Asghar

Szenm Asghar, 37 vjeçe, braktisi një karrierë në bankën e korporatave me RBS dhe NatWest për të jetuar një jetë luksoze, duke shpenzuar dhjetëra mijëra paund për rroba, makina dhe kafshë shtëpiake, duke adoptuar dy mace të tyre për 3000£.

E diplomuarja e financës në universitet dhe partneri i saj i papunë, Rashid Hussain, 35 vjeç, financuan stilin e tyre të shtrenjtë të jetesës pasi krijuan linjën e tyre të ashtuquajtur telefonike të drogës ‘Snajper’, e cila pret klientët në Rochdale, Manchester.

Të dy u arrestuan pasi policia po hetonte dy  banda rivale të drogës në qytet, bastisi apartamentin e tyre luksoz prej 3.1 milionë funtesh në zonën e pasur të Bamfordit dhe gjeti pajisje të ndryshme si peshore dixhitale, ambalazhe dhe lista të debitorëve të drogës.

Sipas vendimit të gjykatës të premten, Asghar u burgos për tre vjet e katër muaj dhe Hussain u burgos për shtatë vjet e gjysmë pasi të dy u dënuan për një akuzë për posedim të pronës kriminale dhe dy akuza për lidhje me furnizimin me drogë të klasit A.

Hetimet zbuluan se çifti merrte të paktën 34,000 £ të ardhura nga kartela e tyre gjatë një periudhe gjashtë javore.

Një video telefonike tregoi Hussainin duke mbajtur tufa gjigante parash dhe duke u mburrur: ‘Këto para më kanë bërë mua’ ndërsa një mik tha: ‘Oh Po! Në rregull!’

Mbi 20,000£ para u gjetën të fshehura nën shtretër në shtëpinë e çiftit, dhe disa të ekspozuara në dhomë, kur policia bastisi pronën në dhjetor 2021.

Gjithashtu u sekuestruan një sërë celularësh. Pajisjet u zbuluan se përmbajnë mesazhe me tekst ‘marketing’ të dërguara me shumicë për klientët e tyre të cenueshëm, duke reklamuar aksionet e tyre, si dhe mesazhe zanore të Hussain që mburrej për të ardhurat e tij.

Policia thotë se çifti përdori gjithsej 10 telefona celularë për të shitur drogën në të gjithë zonën duke përdorur etiketën “Sniper Line Active – Pajisjet më të mira në qytet”.

Kur Hussain u arrestua dhe u mbajt në paraburgim dhjetorin e kaluar, Asghar u lirua me kusht dhe u transferua në qytetin e saj të lindjes, Bury, ku ajo vazhdoi të drejtonte linjën e drogës, duke mbajtur aktive rrjedhën e saj fitimprurëse pasi u mësua me stilin e saj të jetesës.

Një bastisje e dytë u ekzekutua në shtëpinë e Asghar në mars 2022, ku oficerët zbuluan përsëri mbi 15,000£ në para, një total prej 86 g heroinë dhe kokainë, si dhe 1 kg qetësues “Phenacetin”, i përdorur për t’u përzier në drogë. për të rritur volumin.

Në të gjithë detektivët gjetën 275 fasha me heroinë dhe 174 mbështjellje kokaine, si dhe 2,390 £ para në një zarf, 2,595 £ dhe pothuajse 10,000 £ të fshehura brenda dy shalleve dhe 475 £ të tjera.

Shënimet e kontabilitetit të gjetura në adresë treguan se në një periudhë shtatë ditore, u morën 12,705£ para dhe priste 7,755 £ të tjera javën e ardhshme.

Asghar i tha policisë tha se ajo kishte qenë në një lidhje me Hussain për dy vjet dhe konfirmoi se kishte punuar më parë për DWP dhe në bankat e korporatave.

Ajo tha se e dinte që Hussain ishte i papunë dhe përfitonte, por “nuk e dinte se nga i vinin paratë”.

Ajo më vonë tha se kishte marrë kërcënime dhe kishte vepruar nga ‘besnikëria e gabuar’ ndaj Hussainit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat