​Norma vjetore e inflacionit në Spanjë bie në nëntor

Evropë

​Norma vjetore e inflacionit në Spanjë bie në nëntor

Më: 29 nëntor 2022 Në ora: 14:17
Foto ilustrim

Norma vjetore e inflacionit të konsumit në Spanjë ra në 6.8% këtë muaj, sipas të dhënave zyrtare të publikuara të martën.

Çmimet e konsumit në nëntor u rritën me 6.8% nga viti në vit, nga 7.3% në tetor, falë uljes së çmimeve të karburanteve, tregojnë shifrat paraprake të Institutit Kombëtar të Statistikave (INE).

“Rritja e çmimeve të veshjeve dhe këpucëve për shkak të fillimit të sezonit të ri luajti gjithashtu një rol, megjithëse në një masë më të vogël, që është më e moderuar se në vitin 2021”, tha agjencia e statistikave.

Në bazë mujore, indeksi i çmimeve të konsumit u ul me 0.1% në muajin nëntor.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat