​Inflacioni vjetor i Gjermanisë ulet në 10% në nëntor

Evropë

​Inflacioni vjetor i Gjermanisë ulet në 10% në nëntor

Më: 29 nëntor 2022 Në ora: 15:05
Foto ilustrim

Norma vjetore e inflacionit të Gjermanisë në nëntor pritej të ishte 10%, pak më poshtë nga niveli i lartë historik i tetorit prej 10.4%, tha të enjten zyra federale e statistikave.

Sipas të dhënave paraprake të Destatis, edhe çmimet e konsumit pritet të bien me 0.5% krahasuar me muajin tetor.

Ndërsa çmimet e ushqimeve treguan rritje mbi mesataren me 21% në nëntor, çmimet e energjisë u zbutën lehtësisht, por gjithsesi 38.4% më të larta se në të njëjtin muaj të një viti më parë. Inflacioni i energjisë ishte 43% në tetor, krahasuar me një vit më parë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat