Protesta në Mal të Zi, Abazoviq: ‘Ballkani i Hapur’ nuk e pengon Procesin e Berlinit

Evropë

Protesta në Mal të Zi, Abazoviq: ‘Ballkani i Hapur’ nuk e pengon Procesin e Berlinit

Më: 30 nëntor 2022 Në ora: 12:43
Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq

Qytetarët e Malit të Zi u ngritën në protestë dy ditë më parë për të kërkuar mbajtjen e zgjedhjeve të reja dhe njëherazi pë rtë kundërshtuar nismën “Ballkani i Hapur”.

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, i cili ndodhet në Bukuresht, ku po merr pjesë në takimin dyditor të ministrave të jashtëm të bllokut të NATO-s, ka komentuar për mediat malazeze ngjarjet e fundit në vend.

Si një nga mbështetësit e hapur të nismave të Ballkanit të Hapur dhe të Procesit të Berlinit, Abazoviq thotë se këto dy nisma nuk e pengojnë njëra-tjetrën, por veprojnë si “konkurrencë e shëndetshme”.

Ai shtoi se Ballkani i Hapur i dha vrull Prcoesit të Berlinit dhe nuk paraqet armiqësi.

“Unë personalisht mbështes të gjitha format e bashkëpunimit rajonal, çdo gjë që kontribuon në një bashkëpunim më të madh, që jemi bashkë dhe jo në armiqësi, qoftë procesi i Berlinit apo Ballkani i Hapur. Kur bëhet fjalë për procesin e Berlinit, situata është paksa e kundërt. Ballkani i Hapur i dha vrull procesit të Berlinit – ka të bëjë me konkurrencë të shëndetshme”, tha Abazoviq.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat