​Austria humbi çështjen gjyqësore për centralin bërthamor hungarez

Evropë

​Austria humbi çështjen gjyqësore për centralin bërthamor hungarez

Më: 30 nëntor 2022 Në ora: 13:00
Foto ilustrim

Austria ka njoftuar se ka humbur një çështje gjyqësore kundër vendimit të Komisionit Evropian pesë vjet më parë për të lejuar Hungarinë të zgjerojë termocentralin bërthamor Paks pasi gjykata e dytë më e lartë e BE-së hodhi poshtë të gjitha argumentet e saj.

Austria mbështet energjinë e qëndrueshme për mjedisin dhe e ka kundërshtuar energjinë bërthamore për dekada të tëra për shkak të shqetësimeve për sigurinë e saj.

Austria e paditi Komisionin në vitin 2018 pasi miratoi planin e Hungarisë në 2017 për të ndërtuar dy reaktorë të rinj në termocentralin bërthamor Paks me ndihmën e Rosatom të Rusisë, pasi autoritetet hungareze premtuan të marrin disa masa për të siguruar konkurrencë të ndershme.

"Gjykata e Përgjithshme hedh poshtë pretendimin e Austrisë që kundërshton ndihmën shtetërore hungareze të miratuar nga Komisioni," vendosi gjykata.

“Shtetet anëtare janë të lira të përcaktojnë përbërjen e përzierjes së tyre energjetike dhe Komisioni nuk mund të kërkojë që fondet shtetërore të ndahen për burimet alternative të energjisë”, përfunduan gjyqtarët.

Austria mund të apelojë në një gjykatë më të lartë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat