Tre persona të vrarë dhe shtatë të plagosur në Kherson

Evropë

Tre persona të vrarë dhe shtatë të plagosur në Kherson

Më: 2 dhjetor 2022 Në ora: 11:46
Kherson

Tre persona janë vrarë pas bombardimeve ruse në rajonin jugor të Ukrainës, Kherson, në 24 orët e fundit.

Shtatë persona të tjerë janë plagosur.

Kjo u bë e ditur nga guvernatori rajonal Yaroslav Yanushevych.

Ai tha se trupat ruse kishin bombarduar qytetin e Khersonit dhe pjesë të tjera të rajonit 42 herë gjatë ditës së fundit.

Qyteti i Khersonit u çlirua nga forcat ukrainase në mes të nëntorit pas muajsh pushtimi rus, por ka mbetur nën zjarrin e trupave që u tërhoqën në anën e kundërt të lumit Dnipro.

Kherson është përballur me probleme të përsëritura me furnizimin me energji elektrike, shkruan Sky News.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat