Borrell: Rreth 1100 ushtarë ukrainas trajnohen nga BE-ja

Evropë

Borrell: Rreth 1100 ushtarë ukrainas trajnohen nga BE-ja

Më: 3 dhjetor 2022 Në ora: 00:07
Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell deklaroi sot se deri më tani, 1 100 ushtarë kanë marrë pjesë në misionin stërvitor të BE-së për ushtrinë ukrainase.

Borrell tha se misioni tregoi vullnetin e Evropës për të mbështetur Ukrainën ndërsa ajo mbrohet kundër Rusisë.

Ministrat e Jashtëm të BE-së nënshkruan misionin më 14 nëntor. Fillimi zyrtar ishte një ditë më vonë. Disa shtete të BE-së tashmë po trajnojnë ushtarët ukrainas në bazë të marrëveshjeve kombëtare.

Gjithsej deri në 15 000 ushtarë do të trajnohen në 20 vende anëtare.

Misioni stërvitor do të paguhet nga BE-ja. Borrell vendosi koston në 100 milionë euro.

Përveç kësaj, 15 milionë euro do të përdoren për municione, si dhe shpenzimet e vendeve individuale.

Bundeswehr i Gjermanisë ka planifikuar të marrë pjesë me monavra luftarake dhe taktike. Në total, në Gjermani pritet të trajnohen deri në 5000 ushtarë ukrainas. /DPA/

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat