Miku miliarder i Putinit ka ikur nga Rusia

Evropë

Miku miliarder i Putinit ka ikur nga Rusia

Më: 3 dhjetor 2022 Në ora: 13:27
Vasily Anisimov, Vladimir Putin

Oligarku i prodhimit të vodkës me emrin e presidentit rus, Vladimir Putinit është arratisur nga Rusia teksa lufta në Ukrainë është ndezur.

Miliarderi Vasily Anisimov zotëronte licencën për markën e vodkës Putinka, me emrin e diktatorit.

Tani të dhënat e kompanisë në Londër tregojnë se ai ka ndryshuar kohët e fundit shtetësinë nga ruse në kroate.

Dhe raportohet se është shpërngulur në Zvicër pesë vjet pas kthimit për të jetuar në vendlindje, raporton themirror.

Putin ka qortuar rusët e pasur që kanë ikur jashtë vendit pasi ai po udhëheq vendin në një luftë të kushtueshme me Ukrainën.

Anisimov, 71 vjeç, i cili nuk ka folur për lëvizjen e tij, është një nga të paktët manjatë të afërt me Putinin që nuk është sanksionuar në Perëndim, megjithëse Ukraina e futi atë në listën e saj.

Manjati i vodkës me pasuri që vlerësohet të jetë 1.52 miliard euro thuhet se është shumë i afërt me Arkady Rotenberg, një miliarder dhe i besuar i ngushtë i Putinit, transmeton Telegrafi.

Anisimov ishte një partner biznesi me Alisher Usmanov miqësor ndaj Kremlinit, një ish-aksionar në klubin e anglez të futbollit Arsenal, i cili, si Rotenberg, është sanksionuar.

Ai ishte gjithashtu i afërt me Putinin përmes arteve marciale dhe ishte president i Federatës Ruse të Xhudos për 12 vjet përpara se të largohej papritur në tetor për arsye familjare.

Interesat e tjera kryesore të biznesit të manjatit janë minierat, kimikatet, metalet, nafta dhe gazi, si dhe pasuritë e paluajtshme.

Megjithatë, vetëm muajin e kaluar, presidenti rus nderoi ish-shefin e termocentralit bërthamor – edhe pse më parë ai mori nënshtetësinë e huaj.

Putini i dha Anisimov në muajin tetor medaljen, “Urdhri i Meritës për Atdheun”, një dekoratë prestigjioze shtetërore.

Atij iu dorëzua medalja për “kontributin në zhvillimin e kulturës fizike dhe popullarizimin e sporteve kombëtare”.

Babai i katër fëmijëve e bëri pasurinë kryesisht në alumin në vitet 1990, pasi zotëroi për një kohë të shkurtër termocentralin bërthamor Kalinin, një dekadë më parë.

Ish-pronari i prodhuesit të aluminit OAO Sual ka pasur lidhje me miliarderin, Arkady Rotenberg, një mik i vjetër i Putinit, i cili ishte ndër ata të sanksionuar nga SHBA pas aneksimit të Krimesë nga Rusia.

Anisimov nuk ka folur publikisht për lëvizjen e supozuar. Por ai nuk është i vetmi që ka paketuar valixhet dhe është larguar nga Rusia.

Yuri Milner, një nga 15 njerëzit më të pasur në Rusi, u largua nga vendi në vitin 2014 dhe hoqi dorë përgjithmonë nga shtetësia e tij.

Ruben Vardanyan, një ish-drejtor ekzekutiv dhe aksioner i bankës së investimeve Troika Dialog, hoqi dorë prej shtetësinë ruse.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat