Dy lëkundje tërmeti trondisin Greqinë

Evropë

Dy lëkundje tërmeti trondisin Greqinë

Më: 3 dhjetor 2022 Në ora: 13:54
Ilustrim

 Greqia u trondit sot nga 2 tërmete.

Sipas Institutit Gjeodinamik të Observatorit Kombëtar të Athinës, tërmeti i parë me magnitudë 3.9 Rihter ka ndodhur në orën 12:35 dhe i dyti, me magnitudë 3.8, në orën 12:51.

Tërmeti i parë, me magnitudë 3.9 ballë të shkallës Rihter, ndodhi në një thellësi fokale prej 9.7 kilometrash. Epiqendra ishte 8 kilometra në lindje-juglindje të Zarakon në Evia.

Pas 16 minutash, në orën 12:51 u regjistrua një tërmet i ri me magnitudë 3.8 ballë. Tërmeti ka ndodhur në një thellësi fokale prej 5 kilometrash dhe epiqendra ka qenë në të njëjtën pikë, 8 kilometra lindje-juglindje të Zaraki-t në Evia.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat