Cunami një metër e gjysmë godet bregdetin italian

Evropë

Cunami një metër e gjysmë godet bregdetin italian

Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 08:13
Foto ilustrim

Një cunami ka ndodhur në ishullin Stromboli në Itali duke shkaktuar një valë cunami rreth një metër e gjysmë të lartë. Cunami u shkaktua nga një shkëputje e llavës së vullkanit. Alarmet ranë në ishull, por, sipas hetimeve të para nga Mbrojtja Civile, nuk raportohet për dëme.

Cunami ndodhi dje rreth orës 16:20, kur një shkëputje nga rrjedha e llavës së vullkanit Stromboli ka gjeneruar një valë cunami 1.5 metër.

“Në ishull sirenat hynë në veprim për të lajmëruar popullatën. Nga kontrollet e kryera nuk u raportua asnjë dëmtim në njerëz apo sende. Departamenti do të vazhdojë të ndjekë evoluimin e ngjarjes në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet lokale dhe Ingv”, thuhet në njoftimin e mbrojtjes civile italiane. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat