​Itali: Popullsia bie nën 59 milionë

Evropë

​Itali: Popullsia bie nën 59 milionë

Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 15:22
Foto ilustrim

Popullsia e Italisë ka rënë nën 59 milionë dhe vendi po plaket shumë më shpejt se vendet e tjera anëtare të Bashkimit Evropian, sipas statistikave kombëtare të agjencisë Istat të publikuara sot.

Një popullsi në tkurrje dhe në plakje është një shqetësim i madh për një ekonomi të ndenjur si ajo e Italisë, pasi ajo lidhet me rënien e produktivitetit, më pak inovacion dhe shpenzime më të larta për ndihmën sociale, ndër të tjera.

"Sipas të dhënave të para paraprake nga 1 janari 2022, popullsia (rezidente) ra në 58.983 milionë," tha presidenti i shtetit Giancarlo Blandgiardo në asamblenë në Romë.

Blandgiardo, një demograf i njohur, tha se popullsia ka qenë në rënie të vazhdueshme që nga viti 2014 dhe se humbja kumulative që atëherë është më shumë se 1.36 milionë.

Prioriteti i kryeministrit të ri italian Giorgia Meloni është të ndryshojë këtë prirje dhe të mbështesë familjet.

Në buxhetin e saj të vitit 2023, ajo propozoi një ulje të taksës së shitjeve për produktet e kujdesit për fëmijë dhe një rritje të shtesave të fëmijëve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat