Hyrja e Bullgarisë në zonën Shengen është e diskutueshme

Evropë

Hyrja e Bullgarisë në zonën Shengen është e diskutueshme

Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 17:34
Foto ilustrim

Kryeministri bullgar Galab Donev tha sot se Holanda kundërshton ofertën e Bullgarisë për t'u bashkuar me zonën Shengen të BE-së për udhëtime pa pasaporta, përpara një takimi të ministrave të brendshëm evropianë këtë javë për të diskutuar këtë çështje.

Donev iu referua komenteve të kryeministrit holandez Mark Rutte i cili shprehu kundërshtimin ndaj pranimit të Bullgarisë javën e kaluar, duke përmendur shqetësimet e tij lidhur me mungesën e pretenduar të rregullave efektive kundër korrupsionit.

Donev tha se Bullgaria i plotëson të gjitha kushtet për të hyrë në zonën Shengen dhe se kundërshtimi ndaj hyrjes së saj mund të krijojë një ndarje brenda BE-së.

Ai i quajti dyshimet e Holandës standarde të dyfishta.

"Në ditët e ardhshme, qeveria do të vazhdojë punën aktive me partnerët e saj për të siguruar pranimin e saj në zonën Shengen," tha Donev.

“Në të njëjtën kohë, në varësi të rezultatit, qeveria është e gatshme të marrë në konsideratë përgjigjen e saj, duke përfshirë edhe miratimin e kundërmasave”, theksoi ai.

Austria ka njoftuar se kundërshton shtrirjen e Shengenit në Bullgari dhe Rumani.

Vendet anëtare të BE-së, Bullgaria, Kroacia dhe Rumania duan t'i bashkohen zonës Shengen dhe për këtë kanë nevojë për mbështetje unanime në takimin që do të mbahet më 8 dhjetor.

Komisionarja e BE-së për Punët e Brendshme Ilva Johansson tha se Bullgaria, Rumania dhe Kroacia u hetuan tërësisht dhe rezultati ishte se ato i përmbushin të gjitha kushtet e Shengenit.

Megjithatë, kryetari i Këshillit Evropian, Charles Michel, në një intervistë për një grup gazetash evropiane të botuara sot në të përditshmen çeke "Hospodarske Novini", tha se para disa muajsh ishte optimist për hyrjen e Kroacisë, Rumanisë dhe Bullgarisë. në zonën Shengen, por që, tani, kur duhet të merret një vendim, atmosfera është ndryshe.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat