​IEA: Lufta në Ukrainë pikë kthese për burimet e rinovueshme

Evropë

​IEA: Lufta në Ukrainë pikë kthese për burimet e rinovueshme

Më: 6 dhjetor 2022 Në ora: 15:35
​IEA

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë (IEA) thotë se kriza globale e çmimeve të energjisë e shkaktuar nga lufta në Ukrainë po çon në një përshpejtim drastik në zhvillimin e energjisë së rinovueshme.

Sipas një studimi të ri të IEA, kapaciteti total i burimeve të rinovueshme pothuajse do të dyfishohet në mbarë botën në pesë vitet e ardhshme duke zëvendësuar qymyrin si burimin më të madh të prodhimit të energjisë elektrike.

“Kriza globale e energjisë po nxit një përshpejtim të mprehtë në instalimet e energjisë së rinovueshme, me rritjen totale të kapacitetit në mbarë botën gati të dyfishohet në pesë vitet e ardhshme, duke kapërcyer qymyrin si burimin më të madh të prodhimit të energjisë elektrike gjatë rrugës dhe duke ndihmuar në mbajtjen gjallë të mundësisë së kufizimit. Kjo do të thotë se qëllimi për të kufizuar ngrohjen globale në 1,5 gradë Celsius mbetet i arritshëm”, thotë IEA në një raport të ri.

Rritja e pritshme e energjive të rinovueshme është 30% më e lartë se parashikimi i një viti më parë.

Shqetësimet për sigurinë energjetike të shkaktuara nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia kanë nxitur vendet që t’i drejtohen më shumë energjive të rinovueshme si energjia diellore dhe e erës, me synimin për të reduktuar varësinë nga karburantet fosile të importuara.

Ndërkohë, çmimet e karburanteve fosile janë rritur në qiell, duke ofruar një nxitje të mëtejshme ekonomike për të kaluar.

“Invazioni rus i Ukrainës është një pikë kthese për burimet e rinovueshme në Evropë”, thuhet në raport.

”Së bashku, era dhe dielli do të përbëjnë më shumë se 90% të kapacitetit të energjisë së rinovueshme të shtuar gjatë pesë viteve të ardhshme”, tha IEA.

Raporti zbulon se burimet e rinovueshme janë vendosur të përbëjnë mbi 90% të zgjerimit global të energjisë elektrike gjatë pesë viteve të ardhshme, duke kapërcyer qymyrin për t'u bërë burimi më i madh i energjisë elektrike globale deri në fillim të vitit 2025.

“Burimet e rinovueshme tashmë po zgjerohen shpejt, por kriza globale e energjisë i ka futur ato në një fazë të re të jashtëzakonshme të rritjes edhe më të shpejtë, ndërsa vendet kërkojnë të përfitojnë nga siguria energjetike. Bota është e vendosur të shtojë po aq energji të rinovueshme në 5 vitet e ardhshme sa ka shtuar në 20 vitet e mëparshme”, tha drejtori ekzekutiv i IEA-s, Fatih Birol.

“Ky është një shembull i qartë se si kriza aktuale e energjisë mund të jetë një pikë kthese historike drejt një sistemi energjie më të pastër dhe më të sigurt. Përshpejtimi i vazhdueshëm i burimeve të rinovueshme është thelbësor për të ndihmuar në mbajtjen e derës së hapur për kufizimin e ngrohjes globale në 1.5 °C”, ka shtuar ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat