Nisja e parë në hapësirë e Mbretërisë së Bashkuar nga Cornwall përballet me vonesë

Evropë

Nisja e parë në hapësirë e Mbretërisë së Bashkuar nga Cornwall përballet me vonesë

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 10:00
Foto ilustrim

Do të duhet të presim pak më shumë për të parë lëshimin e parë hapësinor orbital nga toka e Mbretërisë së Bashkuar.

Kompania “Virgin Orbit” e Sir Richard Branson kishte kërkuar të mërkurën e ardhshme për fluturimin historik, por tani do të rrëshqasë, sipas të gjitha gjasave, deri pas Krishtlindjeve.

Firma ka përmendur sfidat teknike dhe rregullatore në përgatitjen për nisjen.

As Virgin Orbit dhe as satelitët e saj të pasagjerëve nuk janë licencuar ende, shkruan BBC. 

Të gjithë të përfshirë në një nisje duhet të kërkojnë leje për aktivitetin nga Autoriteti i Aviacionit Civil, përcjell KosovaPress.

Dan Hart, CEO i kompanisë, tha në një deklaratë: "Me licencat ende të pazgjidhura për vetë nisjen dhe për satelitët brenda ngarkesës, nevojiten punë teknike shtesë për të vendosur shëndetin dhe gatishmërinë e sistemit dhe një dritare lëshimi shumë të kufizuar të disponueshme prej vetëm dy ditësh. Ne kemi vendosur se është e kujdesshme të ricaktojmë nisjen për javët e ardhshme për t'i lënë vetes dhe palëve tona të interesuara kohë për të hapur rrugën për suksesin e plotë të misionit."

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat