The Times: Pentagoni thuhet se i ka dhënë Ukrainës dritën jeshile…

Evropë

The Times: Pentagoni thuhet se i ka dhënë Ukrainës dritën jeshile…

Nga: H.R Më: 11 dhjetor 2022 Në ora: 12:38
Pamje nga lufta në Ukrainë

Përshkallëzimi i mprehtë rus i sulmeve kundër objektivave civile thuhet se ka shtyrë udhëheqjen ushtarake amerikane t'i japë Ukrainës dritën jeshile për të sulmuar objektivat brenda Rusisë.

Nëse kjo është e vërtetë, mund të nënkuptojmë një kthesë krejtësisht të re në këtë luftë. Andaj, është e mundëshme të përshkallëzohet lufta më tej dhe të dalë jashtë kontrollit. Sipas një burimi të paidentifikuar amerikan të mbrojtjes, Pentagoni nuk do të insistojë më që Ukraina të mos sulmojë objektivat ushtarake brenda Rusisë, shkruan Instituti Amerikan i Studimit të Luftës (ISW).

Idedhënësi për këtë artikull i referohet gazetës britanike The Times si burim.

- Ne ende përdorim të njëjtat përllogaritje përshkallëzuese, por frika nga përshkallëzimi ka ndryshuar që në fillim. Tani është ndryshe, thotë një burim amerikan i mbrojtjes për The Times. 

"Ky përfaqëson një zhvillim të rëndësishëm në luftën nëntëmujore midis Ukrainës dhe Rusisë, ku Uashingtoni tani ka të ngjarë të furnizojë Kievin me armë me rreze më të gjatë", shkruan gazeta.

Arsyeja pse Pentagoni thuhet se ka ndryshuar opinion është intensifikimi i sulmeve me raketa ruse ndaj infrastrukturës civile të Ukrainës. Bombardimet ruse kanë vazhduar gjatë muajve të fundit dhe janë shtuar në fuqi.

Sulmet shpesh vijnë në valë, qoftë nga sulmet me raketa ose nga tufat e dronëve. Disa sulme kanë përfshirë më shumë se njëqind raketa lundrimi. Raketat Kalibr thuhet se janë lëshuar nga luftanijet ruse në Detin e Zi. Të

Tani mund të theksojmë se durimi i Amerikës me Putinin është zgjatur aq shumë sa që nuk i kërkon më Ukrainës të përmbahet nga sulmet ndaj objektivave ruse, madje edhe brenda territorit rus. Në atë rast, është një kthesë krejtësisht e re në luftë dhe mund të ketë pasoja të paparashikuara në afat të gjatë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat