Lavrov lëshon deklaratën e fortë dhe shigjeton Perëndimin

Evropë

Lavrov lëshon deklaratën e fortë dhe shigjeton Perëndimin

Më: 2 shkurt 2023 Në ora: 10:16
Sergei Lavrov

"Rusia dëshiron që konflikti në Ukrainë të përfundojë, por do t’i përgjigjet Perëndimit për armët që ka dërguar në Kiev."

Kështu ka deklaruar ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov të enjten.

Sipas Sergei Lavrov-it, forcat e Moskës nuk do të rrinë duarkryq përpara dërgimit të armëve të rënda nga Perëndimi “me synimin për t’i çuar sa më larg kufijve forcat ukrainase.”

Sipas tij Lavrov-it, ky reagim i Moskës do të krijonte një zonë të sigurt amortizuese. Në një intervistë për televizionin shtetëror, kryediplomati rus u shpreh se të gjithë do të donin që lufta në Ukrainë të përfundonte, por “ndihma që Perëndimi po i jep Kievit po luan një rol të rëndësishëm në mënyrën sesi Rusia po i qaset situatës.”

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat