Ukraina paralajmëron Putinin: Mund të sulmojmë territorin rus, gjithnjë e më thellë!

Evropë

Ukraina paralajmëron Putinin: Mund të sulmojmë territorin rus, gjithnjë e më thellë!

Më: 7 shkurt 2023 Në ora: 23:10
Foto ilustrim

Deri më tani, Ukraina ka qenë e kënaqur me mbrojtjen e territorit të saj dhe rimarrjen e zonave të pushtuara nga Rusia. Tani ata paralajmërojnë një fazë të re dhe më të rrezikshme të luftës.

Për sa i përket territorit rus, askush nuk na ndalon të shkatërrojmë objektiva me armë të prodhuara në Ukrainë. A kemi armë të tilla? Po ne kemi.

Këtë e konfirmon Oleksii Danilov, sekretar i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes në një intervistë për CNN.

Danilov është i vetëdijshëm për premtimin që Ukraina u ka bërë aleatëve të saj për të mos përdorur armë perëndimore për operacione sulmuese brenda tokës ruse. Ata mendojnë se do ta mbajnë premtimin, por Ukraina tashmë ka armë të afta për të sulmuar brenda kufijve të Rusisë. Të dy dronët, raketat, avionët dhe helikopterët mund të kryejnë sulme të synuara me rreze më të shkurts se se armët e prodhimit perëndimor.

Oleksii Danilov tani shpreson se, Perëndimi së shpejti do t'i japë dritën jeshile për dorëzimin e avionëve luftarakë dhe raketave me rreze të gjatë.

Është vetëm çështje kohe para se të marrim F-16.

Ata patjetër do të vijnë. Fatkeqësisht, ne po humbasim njerëzit tanë duke luftuar për pavarësinë tonë, thotë Sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës.

Ndërsa, Kyrylo Budanov, kreu i inteligjencës mbrojtëse të Ukrainës, kishte deklaruar më parë heret në ABC News se ishte "shumë i lumtur që shihte sulme brenda Rusisë", por nuk mund të përgjigjej nëse Ukraina luajti një rol në ato sulme, shkruan Ukrainska Pravda.

A mendoni se do të ketë më shumë sulme të tilla thellë brenda Rusisë,
ishte pyetja e gazetarit?

Ashtu edhe unë mendoj, gjithnjë e më thellë, u përgjigj Budanov.

Tekstin e përktheu; Hamdi Rafuna Dt: 07.02.2023

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat