Refuzohet mocioni për shtesat për ministra e ish-ministra në Zvicër

Evropë

Refuzohet mocioni për shtesat për ministra e ish-ministra në Zvicër

Më: 25 shkurt 2023 Në ora: 10:38
Foto ilustrim

Këshilli Federal i Zvicrës ka hedhur poshtë një mocion për të rishqyrtuar pagat dhe përfitimet që marrin ministrat dhe ish-ministrat.

Çdo ministër paguhet 457,000 franga CHF në vit dhe ka të drejtë për shpenzime shtesë prej 30,000 CHF.

Përveç kësaj, ata përdorin një limuzinë, udhëtim me tren të klasit të parë dhe akses në avionët në pronësi të qeverisë, shkruajnë mediat zvicerane.

Këshilltarët federalë në pension paguhen gjysmën e pagës për pjesën tjetër të jetës së tyre.

Parlamentari kombëtar Thomas Burgherr nga Partia Popullore Zvicerane beson se përfitimet duhet të shihen përsëri.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat