BE-ja mban konferencën e donatorëve për viktimat e tërmetit në Turqi dhe Siri

Evropë

BE-ja mban konferencën e donatorëve për viktimat e tërmetit në Turqi dhe Siri

Më: 20 mars 2023 Në ora: 07:42
Ukrainë

Bashkimi Evropian do të organizojë sot një konferencë ndërkombëtare të donatorëve për të mbështetur viktimat e tërmeteve shkatërruese të muajit të kaluar në Turqi dhe Siri.

E bashkëorganizuar nga Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe kryeministri suedez i Suedisë, Ulf Kristersson për Presidencën suedeze të Këshillit, konferenca do të organizohet në koordinim me autoritetet turke.

Sipas një deklarate të OKB-së, konferenca do të jetë e hapur për anëtarët e BE-së, vendet kandidate dhe kandidatët potencialë, vendet fqinje dhe partnere, anëtarët e G-20 – me përjashtim të Rusisë – shtetet anëtare të Bashkëpunimit të Gjirit, si dhe OKB-së, organizatat ndërkombëtare, aktorët humanitarë dhe institucionet financiare ndërkombëtare dhe evropiane.

“Gjashtë javë pas tërmeteve shkatërruese në Turqi dhe Siri, ne mblidhemi për të mbështetur të mbijetuarit e kësaj tragjedie,” citonte deklarata të thoshte von der Leyen.

Ajo tha se solidariteti i tyre do të vazhdojë të jetë “i fortë sa ka qenë” në momentet e para pas tërmeteve vdekjeprurëse.

“Si Presidente e Këshillit të Bashkimit Evropian, Suedia do të bëjë gjithçka që është në fuqinë tonë, së bashku me BE-në dhe partnerët ndërkombëtarë, për të ndihmuar të prekurit në fazat e ardhshme të rehabilitimit dhe shërimit të hershëm”, tha Ulf Kristersson.

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan do të flasë virtualisht në seancën e hapjes së ngjarjes dhe ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu do të marrë pjesë personalisht në konferencë.

Më 6 shkurt, tërmete me magnitudë 7.7 dhe 7.6 goditën 11 provinca – Adana, Adiyaman, Diyarbakir, Elazig, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaras, Kilis, Malatya, Osmaniye dhe Sanliurfa të Turqisë.

Të shtunën, nënpresidenti turk Fuat Oktay tha se numri i të vdekurve nga tërmetet u rrit në 49,589.

Më shumë se 13.5 milionë njerëz në Turqi janë prekur nga tërmetet shkatërruese, si dhe shumë të tjerë në Sirinë veriore.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat