Gjermani – Mjekët në protestë për paga më të larta

Evropë

Gjermani – Mjekët në protestë për paga më të larta

Më: 21 mars 2023 Në ora: 18:19
Foto nga vendngjarja

Mjekët në spitalet anembanë Gjermanisë dolën sot në protestë në mbështetje të kërkesave për paga më të larta dhe përmirësim të kushteve të punës.

Në Hamburg, rreth 2 000 mjekë marshuan në qendrën e qytetit duke mbajtur pankarta ku shkruhej “Punë e mirë – pagë e mirë” dhe “Të mbingarkuar – të paguar pak”.

Protesta kishte në shënjestër spitalet publike në shtatë nga 16 landet e Gjermanisë dhe spitalet private.

Kujdesi emergjent nuk u pezullua nga protesta.

Sindikata e mjekëve “Marburger Bund” po kërkon kompensim për inflacionin që nga rritja e fundit e pagave në vjeshtën e 2021, dhe një rritje prej 2,5% të pagave për 55 000 mjekë spitalorë.

Protesta të tjera janë planifikuar në shtetet e tjera më 30 mars.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat