Protesta të dhunshme në Francë kundër moshës së pensionit, digjet bashkia e Bordosë

Evropë

Protesta të dhunshme në Francë kundër moshës së pensionit, digjet bashkia e Bordosë

Më: 24 mars 2023 Në ora: 09:12
Francë

Protesta të ashpra në Francë. Raportohet se protestuesit francezë i kanë vënë zjarrin Bashkisë së Bordosë, ndërkohë që qytetarët kundërshtojnë vendimin e Macron për të rritur moshën e pensionit, duke e çuar në 64. Më shumë se një milion njerëz dolën në rrugë në të gjithë Francën të enjten, 119,000 në Paris, sipas shifrave nga ministria e Brendshme.

Policia hodhi gaz lotsjellës ndaj protestuesve në kryeqytet dhe 80 persona u arrestuan në të gjithë vendin.

Demonstratat u nxitën nga legjislacioni që rrit moshën e pensionit me dy vjet. Ndërkohë, sindikatat kanë bërë thirrje për protesta të mëtejshme të martën e ardhshme, e cila do të përkonte me vizitën shtetërore të mbretit Charles III në vend.

Ai planifikoi të ishte në qytetin jugperëndimor të Bordo, godinë të cilës mbrëmë iu vu zjarri.

Mediat e huaja raportojnë se nuk është e qartë se kush ishte përgjegjës për zjarrin, i cili u shua nga zjarrfikësit.

Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin u përpoq të shuante çdo shqetësim përpara udhëtimit të Mbretit, duke thënë të mbrëmë se siguria “nuk përbën asnjë problem” dhe monarku do të “mirëpritet dhe mirëpritet mirë”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat