Lufta në Ukrainë po del jashtë kontrollit, NATO përgatit planin e madh

Evropë

Lufta në Ukrainë po del jashtë kontrollit, NATO përgatit planin e madh

Më: 24 mars 2023 Në ora: 19:52
Foto ilustrim

Tensionet shtohen dita-ditës në frontin ukrainas. Dërgimi i 4 avionëve të parë luftarakë MiG-29 nga Sllovakia në Kiev nuk është pritur aspak mirë nga Rusia. “Është një hap tjetër që tregon se për çështjen e Ukrainës, vendet e NATO-s dhe BE-së vazhdojnë të përshkallëzojnë konfliktin, përpiqen ta zvarritin atë me të gjitha forcat dhe përpiqen të kryejnë operacione ushtarake deri në ukrainasin e fundit”, komenton zëvendësministri rus Aleksandër Grushko. Për Kremlinin, tha ai, është "një hap padyshim shkatërrues" dhe që "kundërshton deklaratat e shumta të liderëve të BE-së, sipas të cilave është e nevojshme të kërkohet rrugëdalje me mjete paqësore".

Avionët MiG-29 nga Sllovakia

Sllovakia ka dërguar në Ukrainë katër avionët e parë nga 13 avionët luftarakë që ka premtuar, sipas një deklarate të ministrisë së mbrojtjes. Sllovakia është vendi i dyti që miratoi dërgimin e avionëve MiG-29 javën e kaluar, një ditë pasi Polonia njoftoi se do të dërgonte katër. Ministria Sllovake e Mbrojtjes tha se pjesa tjetër e avionëve do të dorëzohej në javët e ardhshme. Ndërkohë, sipas qeverisë, Shtetet e Bashkuara kanë ofruar t'i shesin Sllovakisë pajisje ushtarake me vlerë një miliard dollarë me një çmim të reduktuar. Qëllimi? Kompensimi për transferimin e MiG-29.

Kërkesat e Zelensky-t

Qeveria e Ukrainës ka kërkuar në mënyrë urgjente dërgimin e avionëve luftarakë muajt e fundit. Presidenti Volodymyr Zelensky ka thënë vazhdimisht se vendi i tij ka nevojë për avionë për të luftuar efektivisht kundër pushtimit rus. Por edhe MiG-ët nuk i mjaftojnë Volodymyr Zelensky-t. Presidenti ukrainas u kërkon udhëheqësve evropianë më shumë sanksione që synojnë Moskën, por edhe më shumë armë dhe "avionë modernë". “Çdo vonesë do të kishte ndikim të menjëhershëm në fushën e betejës”, ka thënë Zelensky.

“Leopard 2” nga Finlanda

Edhe Finlanda nuk ka qëndruar duarkryq. Ministria e Mbrojtjes e Finlandës ka njoftuar një paketë të re prej 161 milionë eurosh mbështetje ushtarake për Ukrainën, duke përfshirë sigurimin e tre tankeve të tjera ‘Leopard 2’, shkruan Sky News.

Vendi tashmë është zotuar të dërgojë tre nga tanket e prodhimit gjerman në Ukrainë, duke e çuar numrin total në gjashtë. Finlanda do të financojë trajnimin për tanket si dhe mirëmbajtjen e tyre, tha Ministria e saj e Mbrojtjes. Armët e rënda dhe municionet gjithashtu do të dërgohen në Kiev për luftën e tij kundër pushtimit rus.

Alarmi i NATO-s

Sakaq, Jens Stoltenberg, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, ka ngritur alarmin se lufta do të zgjasë shumë. “Putin nuk ka plane të menjëhershme për paqen në Ukrainë dhe kështu perëndimi duhet të përgatitet për të ofruar ndihmë vdekjeprurëse në Kiev për një kohë të gjatë”, ka paralajmëruar ai në një intervistë për The Guardian.

Ai u bëri thirrje anëtarëve të NATO-s të bien dakord që të shpenzonin 2% të PBB-së për mbrojtjen në samitin e ardhshëm të aleancës, në kryeqytetin lituanez, Vilnius. “Presidenti Putin nuk planifikon paqen, ai po planifikon më shumë luftë”, tha Stoltenberg, duke shtuar se Rusia po rrit prodhimin industrial ushtarak dhe po iu afrohet regjimeve autoritare si Irani apo Koreja e Veriut. Qëllimi, theksoi ai, ishte "të mundësonte nisjen e një ofensive dhe rimarrja e territorit nga ukrainasit", megjithëse ai tha se NATO nuk ishte palë në konflikt.

Reagimi i Rusisë

Pasi Polonia dhe Sllovakia u bënë anëtarët e parë të NATO-s që premtuan avionë luftarakë në Ukrainë, Sky News foli me analistin ushtarak Sean Bell nëse avionët ish-sovjetikë MiG-29 do të bënin një ndryshim të madh.

“Ata janë avionë të vjetër, 40 vjeç, nuk janë aq të mirë sa avionët rusë. Por ka disa anë pozitive pasi pilotët ukrainas dinë t’i përdorin,” tha ai. Rusia ka qenë shpërfillëse, duke pretenduar se dhurimi i më shumë Mig-ve të epokës sovjetike për Ukrainën nuk do të ndryshojë rrjedhën e konfliktit. Mig-29 janë avionë analogë që përdorin teknologji më të vjetër fluturimi. F-16-të e kërkuar të Zelensky janë dixhitalë. Avionët Mig-të mund të përdoren për misione të shkurtra luftarake, ata mund të vendosin armatim dhe të rrëzojnë aeroplanët rusë me manovrim të mirë në distancë të shkurtër.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat