Zgjedhjet në Turqi/ Përfundon votimi, fillon procesi i numërimit

Evropë

Zgjedhjet në Turqi/ Përfundon votimi, fillon procesi i numërimit

Më: 28 maj 2023 Në ora: 17:30
Foto ilustrim

Përfundon votimi në raundin e dytë të zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale të Turqisë.

Më shumë se 64,1 milionë njerëz u regjistruan për të votuar, përfshirë mbi 1,92 milionë që votuan më herët në qendrat e votimit jashtë shtetit.

Favoriti i padiskutueshëm, sipas sondazheve  duket se është Rexhep Tajip Erdogan. Por ky është shansi i fundit për Kemal Kilincdarolgu, i cili prej 13 vitesh tenton ta rrëzojë.

49.5% e votave të siguruara nga Rexhep Tajip Erdogan në zgjedhjet e para të 14 ditëve më parë, vërtetuan mbështetjen e gjerë që ai gëzon, pavarësisht krizës së madhe ekonomike.

Përballë tij, Kemal Kilicdaroglu nuk mundi të kapitalizonte politikisht as problemet në ekonomi, as erozionin e demokracisë në vend, as zemërimin nga tragjedia e tërmetit vdekjeprurës të 6 shkurtit.

Të dhënat nuk janë në favor të tij, sidomos pasi kandidati i ekstremit të djathtë  Sinan Ogan  (5.17%) tha se mbështet Rexhep Tajip Erdogan.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat