“Protestë kundër luftës”, një burrë i zhveshur hidhet mbi altarin e Vatikanit

Evropë

“Protestë kundër luftës”, një burrë i zhveshur hidhet mbi altarin e Vatikanit

Më: 2 qershor 2023 Në ora: 09:05
Vatikan

Ai ishte duke vizituar Bazilikën e Shën Pjetrit, një kishë në qytetin e Vatikanit, kur hoqi rrobat dhe qëndroi lakuriq në tryezën e saj të shenjtë.

Një mbishkrim në shpinën e burrit bënte thirrje që fëmijët e Ukrainës të shpëtoheshin, në një demonstrim të dukshëm kundër pushtimit të Rusisë, tha një burim nga Vatikani.

Gardianët ia dorëzuan policisë italiane burrin, i cili kishte vetëshkaktuar prerje në trup nga thonjtë e tij, tha burimi.

Incidenti ndodhi pak para mbylljes së bazilikës të enjten. Altari Papal, i vendosur nën një tendë mbresëlënëse prej bronzi, është ndërtuar mbi varrin e Shën Pjetrit, i cili u ekzekutua nga perandori romak Neroni.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat